Jak zweryfikować historię auta przed zakupem

28 marca 2022

Kupno samochodu wiąże się często z niepewnością związaną z jego stanem technicznym. Można to jednak łatwo sprawdzić w jednej z wielu stacji kontroli pojazdów na terenie całego kraju. W niektórych przypadkach nie jesteśmy pewni też historii auta, w tym brania udziału w zdarzeniach na drodze. Niektórzy obawiają się, że pojazd może pochodzić z kradzieży. Na szczęście tego typu obawy można rozwiać przy wykorzystaniu numeru identyfikacyjnego VIN.

Czym jest numer VIN?

VIN to skrót od angielskich słów Vehicle Identification Number. W Polsce potocznie nazywa się go numerem nadwozia. Numer VIN jest stosowany od lat 80. i nadaje go producent podczas produkcji. Dzięki temu każdy samochód ma swój własny unikalny numer, w ramach którego kodowane są różne istotne informacje. W poszczególnych częściach świata stosuje się nieco inne symbole, ale numer VIN składa się zawsze z 17 znaków. Są to cyfry i litery, ale pomijane są znaki, które mogą być łatwo pomylone z cyframi, na przykład, litery O lub I.

Co można z niego odczytać?

Tabliczka znamionowa z numerem VIN zawiera informacje określające symbol producenta, są to 3 pierwsze znaki. Kolejne 5 lub 6 znaków opisuje dane techniczne pojazdu oraz jego właściwości. Warto wiedzieć, że sposób kodowania tej części jest uzależniony od producenta, natomiast kod fabryki jest nadawany przez urząd komunikacji zgodnie z normą ISO używaną w danym kraju. Ostatnia część numeru VIN oznacza rok produkcji, miejsce montażu oraz kolejny numer serii przypisanej do pojazdu. Numer VIN jest unikalnym symbolem konkretnego egzemplarza auta i dzięki temu nie można go pomylić z żadnym innym.

Raport historii samochodu

Informacji zakodowanych w numerze VIN nie musimy odczytywać ręcznie. W Internecie dostępne są specjalne serwisy pozwalające na uzyskanie szczegółowych informacji o samochodzie. Niektóre strony oferują usługi bezpłatne, inne pobierają opłaty rzędu kilkudziesięciu złotych. Wystarczy wpisać numer VIN, aby otrzymać raport obejmujący następujące dane:

– fabryczne dane techniczne (określone przez producenta auta),

– historię napraw i zgłoszonych szkód (wraz z datami oraz wyceną uszkodzeń),

– odczyty stanu licznika,

– weryfikację, czy pojazd nie został skradziony,

– informacje o zdarzeniach dotyczących auta (w kolejności chronologicznej),

– zdjęcia powypadkowe (jeśli pojazd uległ uszkodzeniom).

Numer VIN jest przydatny do weryfikacji wszystkich przydatnych informacji na temat auta. Za jego pomocą możemy łatwo potwierdzić wiarygodność sprzedawcy. Pozwala to również zorientować się, w jaki sposób poprzedni właściciele dbali o samochód. Dzięki temu możemy łatwiej zdecydować się na zakup lub przewidzieć potrzebne do wykonania usprawnienia.

#aviva